Základní průvodce pochopením a zvládáním stresu

  • Stres
  • Pohoda

Při dnešním rychlém životním stylu není překvapením, že historie vyhledávání na internetu většiny lidí obsahuje „způsoby, jak se vypořádat se stresem“ nebo „jak zvládat stres“. Ve skutečnosti slyšet „och, jsem ve stresu“ je v dnešní době téměř stejně běžné jako „ahoj“. Co je to ale přesně stres a jak ho lze zvládat?

Stres je především běžnou zkušeností, která se může fyzicky i psychicky podepsat na zdraví a pohodě. Stres může být kdykoli vyvolán nejrůznějšími faktory, např. finančními starostmi, problémy ve vztahu, zdravotními problémy nebo velkými životními změnami. Osvojení si technik zvládání stresu může být často klíčem k tomu, jak vyřešit a účinně zvládnout stres ve svém životě, díky čemuž budete zdraví, produktivní a soustředění.

Ať už se tedy potýkáte se stresem spojeným s výchovou dětí, pracovními povinnostmi, nebo prostě jen hledáte způsoby, jak se mu vyhnout, tento článek si klade za cíl pomoci Vám porozumět stresu lépe a na základě vědeckých poznatků.

Čtěte dále a dozvíte se, jak pečovat o své duševní zdraví a žít zdravější a vyváženější život. Nad stresem nemůžete mít kontrolu, ale rozhodně můžete ovlivnit to, jak se s ním vypořádáte a jak na něj reagujete.

Co způsobuje stres?

Život sám o sobě je stresující. Každý člověk někdy prožívá stres, ať už se jedná o menší záležitosti, např. o důležitou zkoušku nebo ujišťování se, že si Vaše děti nezapomněly doma učebnice, nebo o ty velké věci, např. nástup do nového zaměstnání nebo prožívání celosvětové pandemie. Podle Světové zdravotnické organizace je stres reakcí Vašeho těla na vnější změnu, která vyžaduje pozornost nebo akci. Je sice pravda, že každý z nás během svého života zažije nějakou formu stresu, avšak způsob, jakým každý z nás na stres reaguje, se může značně lišit. To může významně ovlivnit naši celkovou pohodu.

    Stres je běžná emoce, kterou prožíváme, když máme pocit, že nám nějaká situace přerostla přes hlavu nebo když si s ní nedokážeme poradit. Stres je normální reakcí na každodenní životní tlaky, ale může se stát problémem, pokud má negativní vliv na Váš každodenní život nebo zdraví.

    Někdy může být stres užitečný, protože nás motivuje k tomu, abychom dosáhli svých cílů. Pokud ale čelíme příliš velkému tlaku a trpíme příznaky stresu, může to ovlivnit naši fyzickou a psychickou pohodu, a dokonce to může i snížit celkovou kvalitu našeho života.

    Stres může být způsoben mnoha různými faktory. Může to být ojedinělá významná událost nebo situace, nebo kombinace několika menších událostí, které se v průběhu času nahromadí. Stres nemusí nutně vznikat pouze v důsledku negativních zážitků, např. pracovních problémů nebo finančních potíží. Mohou ho spustit také velké životní změny, např. plánování svatby nebo příprava na narození dítěte.

    Takovou událost může být často náročné zvládnout, zejména pokud máte pocit, že musíte na celou situaci nahlížet pozitivně. Vzhledem ke kumulativnímu účinku stresu může být často obtížné identifikovat hlavní příčinu stresu a vysvětlit ostatním své závažné příznaky stresu.

    K běžným příčinám stresu patří:

    • jste pod velkým tlakem, ať už v práci nebo doma
    • čelíte velkým životním změnám
    • pociťujete nedostatek kontroly nad situací
    • prožíváte období nejistoty


    Ačkoli nemusí být reálné zcela se vyhnout stresu ve svém životě, pochopením jeho příčin můžeme podniknout kroky k jeho zvládnutí a zabránit tomu, aby se stal pro vás zdrcujícím.

Jaké jsou důsledky stresu?

Naše tělo je uzpůsobeno k tomu, aby snášelo stres v malých dávkách, ale když se stres stane dlouhodobým, může mít vážné psychické a fyzické následky. Chronický stres vede k neustálé fyzické aktivaci reakce bojuj, nebo uteč. To je přirozená reakce těla na děsivé nebo stresující situace a obvykle hraje důležitou roli. Opakovaná aktivace této reakce však může narušit systémy v těle a zvýšit riziko onemocnění. Dlouhodobé vystavení stresu může v některých případech vážně negativně ovlivnit duševní i tělesné zdraví.

Stres může například vést k nedostatku hořčíku, což může následně zvýšit náchylnost organismu ke stresu.

Podívejme se podrobněji na některé potenciální dlouhodobé účinky stresu.

    Potýkání se s životními stresory, např. finančními potížemi nebo problémy ve vztazích, může mít také významný dopad na naše duševní a tělesné zdraví. Chronický stres je totiž spojen se zvýšeným rizikem vzniku psychických problémů, např. úzkosti a deprese. Mezi psychické příznaky stresu se řadí např.:

    • obavy nebo napětí
    • pocit přetížení nebo zahlcení životem
    • skleslost či nedostatek elánu
    • podrážděnost nebo napruženost


    V konečném důsledku může nekontrolovaný stres vyvolat příznaky úzkosti a deprese. Může také zhoršit stávající příznaky těchto duševních onemocnění. To může následně vést k celé řadě negativních důsledků pro Váš každodenní život, včetně snížené produktivity, potíží se soustředěním, a dokonce i odtažení se od Vašich blízkých.

    Pochopení účinků nekontrolovaného stresu Vám však může pomoci lépe ho zvládat, abyste mohli vést zdravější a vyváženější život.

    Mysl a tělo jsou vnitřně propojeny, což znamená, že stres může negativně ovlivnit i to, jak se cítíte fyzicky. Mezi fyzické příznaky stresu patří:

    • napětí nebo bolest svalů
    • bolesti na hrudi
    • zrychlení tepové frekvence
    • únava
    • potíže se spánkem
    • nedostatek minerálů, protože stres může negativně ovlivnit trávení a to, jaké živiny střeva vstřebávají

Jak můžete snížit stres?

Jakmile zjistíte hlavní příčinu svého stresu, můžete podniknout nápravné kroky. Snížení stresu vyžaduje kombinaci změn životního stylu, technik zvládání stresu a v některých případech i odbornou podporu.

Mějte na paměti, že to nejhorší, co můžete udělat, je vyhledat něco nezdravého, co Vám pomůže situaci zvládnout. Místo toho Vám používání dobrých mechanismů zvládání stresu může pomoci vybudovat si emocionální sílu a cítit, že máte situaci pod kontrolou.

Zde je několik strategií pro zvládání stresu, které byste mohli zkusit zařadit do svého každodenního života:

    Stres během dne má vliv na to, jak spíte v noci. Nedostatek spánku může zvýšit hladinu stresu a ztížit zvládání každodenních náročných úkolů. Usilujte o to, abyste spali alespoň 7-8 hodin denně a vytvořte si pravidelný spánkový režim. Před spaním se vyhýbejte kofeinu a používání elektronických zařízení a vytvořte si uklidňující prostředí na spaní.

    Cvičení je skvělým způsobem, jak snížit stres a zlepšit celkový zdravotní stav. Uvolňuje endorfiny, které jsou přirozeným bojovníkem proti stresu, a může Vám pomoci cítit se uvolněnější, mít více energie a v noci lépe spát. Zvažte zařazení pravidelného cvičení, např. procházek, cvičení jógy nebo tréninků v posilovně, do Vašeho každodenního života.

    Když jsme ve stresu, naše svaly mají tendenci zvyšovat své napětí a ztuhnout, což může způsobovat nepříjemné pocity, a dokonce i bolest. Strečink je jednoduchý, ale účinný způsob, jak uvolnit napětí a zlepšit relaxaci. Zvažte zařazení jemných protahovacích cviků do svého každodenního života, nebo si dokonce dělejte krátké přestávky na protažení krku, ramen a zad.

    Sebepéče zahrnuje péči o fyzické, emocionální a duševní zdraví. Zařaďte do svého denního režimu činnosti, které Vás baví, např. čtení knih, koupel nebo trávení času s Vašimi blízkými. Zvažte užívání doplňků stravy s obsahem hořčíku, např. Magne B6® Forte, ke zvládání stresových situací a únavy.

    Chronický stres může ve Vašem těle způsobit nejednu nerovnováhu. Pokud jste neustále ve stresu, Vaše tělo uvolňuje stresové hormony, např. kortizol, které mohou způsobit zvýšené vylučování hořčíku, což vede k jeho nedostatku. Užívání léků s obsahem hořčíku jako např. Magne B6® pomáhá tělu snížit silný stres a únavu.

    Zde si přečtěte si více o přínosech hořčíku pro Vaše zdraví.

    Pokud prožíváte chronický nebo silný stres, může být užitečné vyhledat odbornou podporu. Může jít například o rozhovor s lékařem, nebo terapeutem, členství v podpůrné skupině nebo konzultaci s poradcem ohledně doplňování hořčíku při stresu a únavě.

    Zařazením těchto strategií zvládání stresu do každodenního života dokážete lépe zvládat stres a zlepšit svou celkovou pohodu. Nezapomeňte, že je důležité pečovat o sebe po fyzické i psychické stránce. To Vám pomůže vybudovat si emocionální sílu a odolnost.

Snižte stres a získejte zpět svůj život

Pamatujte si, že stres je přirozenou součástí života, ale pokud cítíte, že Vám stres přerůstá přes hlavu, je důležité jednat.

Začněte tím, že zjistíte, co je hlavní příčinou Vašeho stresu, a zařadíte některé z těchto technik zvládání stresu do svého každodenního života.

Nezapomeňte stanovit si sebepéči jako prioritu a v případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc. Klíčovou součástí sebepéče je poznání svého těla a stravování. Pokud se domníváte, že Vám hrozí nedostatek hořčíku, zvažte jeho doplňování. Vždy se o tom můžete poradit s lékařem.

S trochou úsilí a několika užitečnými nástroji můžete převzít kontrolu nad stresem a žít zdravější a vyváženější život.

Hořčík a vitamin B6 přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normální psychické činnosti a k normální činnosti nervové soustavy.

Naše produkty